Na co si dávat pozor při pořizování nebo stavbě zahradního altánu
- Podrobnosti
Zahradní altán představuje zpravidla stavbu menších rozměrů bez podsklepení, která je určena pro rekreační činnosti, zábavu, společenské události, ale i práci a podobně. Pokud se rozhodnete altán pořídit, je třeba dobře zvážit jeho umístění i další okolnosti.
Na menší altán či přístřešek pravděpodobně nebudete potřebovat ani stavební povolení
Pokud se bude jednat o zahradní altán do 25 metrů čtverečních a maximální výšky 5 metrů, vyhnete se povinnosti žádat o stavební povolení. Altán by měl být také vzdálený minimálně 2 metry od sousedního pozemku. O konkrétních požadavcích je však vždy nejrozumnější se informovat na příslušném úřadě.
Pokud se rozhodnete pro dřevěný altán, máte několik možností. Buď altán postavíte vlastnoručně, nebo si necháte altán postavit na zakázku, případně zvolíte pořízení některého sériově vyráběného altánu. Pokud nejste natolik zruční, abyste stavbu zvládli sami, a nechcete investovat příliš mnoho finančních prostředků, jeví se třetí varianta jako nejschůdnější.
Dřevěný altán nesmí být vystaven soustavné vlhkosti
Dřevěné altány jsou vyráběny z různých druhů dřev, ale nejčastěji je to sušené smrkové dřevo, které má vhodné vlastnosti a není příliš drahé. Altán vám bude doručen ve formě stavebnice a nepotřebuje základy, umísťuje se na základovou betonovou desku či dlažbu. Je možné si pořídit altán i s dřevěnou podlahou. V každém případě by měl být dostatečně izolován od vlhkosti ze země.
Altán je také vhodné opatřit impregnačními nátěry, to může udělat ještě dodavatel nebo i vy sami posléze.
Dřevěné altány jsou sice klasika, ale k některým moderním domům by se nemuseli hodit. Další oblíbenou variantou je hliníkový altán, který působí lehce, elegantně a moderně a je prakticky bezúdržbový.