Altány nepatří jen na kolonádu – stále oblíbenější jsou jako doplňky na soukromých zahradách
- Podrobnosti
5.4.2017
Ačkoli v posledních letech zájem o altány poklesl kvůli rostoucí oblibě pergol, máme je stále spojeny se zámeckými zahradami, městskými parky a jinými veřejnými prostorami. V současnosti se však altány opět dostávají do kurzu – a to i na soukromých pozemcích u vil, rodinných domků nebo v zahrádkářských koloniích.
Dřevěné altány mají i dnes neodolatelný charakter
Klasické zahradní altány jsou obvykle dřevěné a jedná se nejčastěji o stavbu s kruhovým nebo šestibokým půdorysem a jehlanovou střechou. Jako materiál na dřevěný altán se používají různá sušená dřeva, ale nejčastěji je to dřevo smrkové, které kombinuje optimální vlastnosti s rozumnou cenou. Typickou krytinou je v současné době asfaltový (zejména bitumenový neboli kanadský) šindel.
Existují však samozřejmě také altány z jiných materiálů. U moderní novostavby by se pravděpodobně tradiční dřevěný altán příliš nevyjímal, zvolit proto můžete například hliníkový altán. Jedná se o velmi jednoduché, elegantní a moderně působící přístřešky často pouze čtvercového půdorysu.
Hliníkové altány jsou moderní, jednoduché a bezúdržbové
Tyto přístřešky jsou odolné vůči korozi a jako střešní krytina se používá skoro nezničitelný polykarbonát opatřený UV filtrem. Další výhodou těchto altánu je, že jsou bezúdržbové. Skvěle se hodí například jako přístřešek k bazénu.
Výhodou zahradního altánu s kovovou konstrukcí je také poměrně velmi jednoduchá montáž a větší mobilita než v případě dřevěného. Dřevěný altán může být umístěn například na betonovou základovou plochu, hliníkový altán lze pak ukotvit prakticky na jakýkoli povrch.