- Podrobnosti
7.4.2017
Zahradní altán ze dřeva může být dokonalou okrasou každé zahrady, můžete v něm odpočívat po náročném pracovním dni, pořádat zde sešlosti a posezení s přáteli a rodinou a mnoho dalšího. Má-li však altán dlouho sloužit a zachovat si skvělý vzhled, je třeba se o něj patřičně starat.
Dřevo má obrovskou estetickou hodnotu a svou přirozeností a univerzálností je i dnes nenahraditelným materiálem. Jeho nevýhodou je však náchylnost na některé nepříznivé podmínky. Většina dřev používaných k výrobě altánů (zejména to bývá smrk, borovice nebo modřín) je poměrně citlivá vůči vlhkosti a často i vůči různým škůdcům.
Dřevo je třeba chránit před škůdci, vlhkostí a přímým slunečním svitem
Ochranu
zahradního altánu je třeba mít na paměti již při jeho plánování a stavbě. Použité dřevo musí být dokonale prosušené, aby již dále nepracovalo a aby se nestalo obětí dřevokazných hub. Důležitou ochranu dřevěnému altánu poskytuje střecha – nejčastější krytinou je asfaltový šindel – která musí mít dostatečný přesah. Díky tomu dokáže alespoň částečně chránit nosnou konstrukci i podlahu před přímým působením deště.
Rovněž je nutné myslet na izolaci od vlhkosti ze země. Podloží altánu by mělo být vyvýšené a patky pro nosné sloupky izolované, aby se vlhkost nepřenášela do dřeva.
Dřevěné altány je také potřeba opatřit vhodnými ochrannými nátěry a lazurami. První ochranný nátěr provádíme ještě před sestavením altánu, abychom pokryly všechny plochy dřeva. Další nátěry pak po sestavení a obzvláštní důkladnost je třeba u ploch nejvíce vystavených slunečnímu záření, větru, dešti apod. Natírání
dřevěného altánu je třeba čas od času opakovat, pokud chceme zajistit dostatečnou životnost.