Na co se zaměřit při realizaci dřevěné terasy
- Podrobnosti
18.4.2017
Terasa je skvělým doplňkem domu i zahrady, který má nejen estetickou hodnotu, ale také praktické využití. Klasiku představují dřevěné terasové podlahy, které patří stále k nejoblíbenějším. Použití tohoto přírodního materiálu má však svá pravidla.
Výhodou dřevěné terasy je možnost přizpůsobit se poměrně jednoduše i horšímu terénu. Podlahu terasy totiž nikdy neklademe přímo na podloží, ale vždy do určité výšky, aby byla izolována od vlhkosti ze země. Terasu můžeme umístit na jednoduchou dřevěnou nebo kovovou konstrukci, na piloty nebo podlahové hranoly. Jako podklad je vhodný například štěrk kvůli odvodu vlhkosti.
Volba dřeviny značně ovlivňuje nejen vzhled terasy, ale také její životnost a náročnost na údržbu
Životnost dřevěné terasy značně ovlivňuje použitý druh dřeva. Pokud chceme ušetřit, zvolíme smrk či borovici – jde ale o poměrně málo odolná dřeva náchylná na vlhkost, musíme tedy prkna dobře ošetřit a pravidelně natírat a udržovat.
Terasy z exotických dřev, jako je teak, cumaru, merbau, massaranduba nebo jiné, vyjdou dráž, ale mají mnohem lepší vlastnosti a podstatně delší životnost i při minimální údržbě. Zajímavou a relativně novou možností je použití WPC – jedná se o moderní materiál z dřevěných a plastových vláken, který v sobě spojuje výhody obou materiálů – tedy krásný vzhled dřeva a odolnost plastu.
Životnost, ale také využitelnost, terasy můžeme zvýšit také jejím zastřešením. U menších teras u zdi domu můžeme využít sérii lehkých vchodových stříšek, případně ji lze zastřešit jako zahradní pergolu nebo lehký dřevěný altán. Tím získáme možnost terasu využívat i při špatném počasí a ochráníme ji před vlhkostí.