Je lepší zahradní altán z hliníku, nebo ze dřeva?
- Podrobnosti
25.4.2017
Zahradní altány – nebo také besídky či pavilony – patří k nejtradičnějším doplňkům parků, zahrad a dalších odpočinkových veřejných i soukromých prostor. Na rozdíl od pergol, které mohou mít různé podoby, vzhled altánů má základní charakteristické rysy stejné.
Altány jsou kruhového (nebo 4-,6- či 8hranného okrouhlého) půdorysu, tvoří je nosné sloupy a jsou vždy zastřešené. Mohou, ale nemusejí, mít i vlastní podlahu nebo kryté některé či všechny boční stěny. Variabilita panuje také u použitých materiálů. Dřevěné zahradní altány jsou klasika, ale setkat se můžeme i s cihlovými, betonovými a jinými konstrukcemi – na soukromých zahradách se však nejčastěji vyskytují altány dřevěné nebo hliníkové.
Výhody a nevýhody hliníkového altánu
Hliníkový altán nabízí snadnou montáž na téměř jakýkoli povrch a velmi dlouhou životnost prakticky bez nutnosti údržby. Hliníkové altány jsou povrchově upravené proti korozi a zastřešené obvykle polykarbonátem.
Jejich odolnost vůči povětrnostním vlivům i mechanickému poškození je obrovská. Konstrukce takového altánu je velmi lehká, ale přitom stabilní. Lze je navíc pořídit i za velmi příznivé ceny.
Nevýhodou může být nepřírodní vzhled, takže se tyto altány hodí spíše k moderním novostavbám, než do tradičních zahrad a ke starším domům.
Výhody a nevýhody dřevěného altánu
V případě dřevěného altánu vás potěší krásný, přirozený a tradiční vzhled, velká škála designových provedení i nenáročnost případných oprav. Nevýhodou je zejména nízká odolnost vůči vlhkosti i jiným povětrnostním vlivům a větší nároky na údržbu (altán je potřeba čas od času přetřít, naimpregnovat a podobně). Větší odolnost nabízejí altány z tvrdších a exotických dřevin, ale ty jsou zase finančně nákladné.