Stavba pergoly či altánu – na co si dát pozor?
- Podrobnosti
3.5.2017
Zahradní stavby jsou už takřka neodmyslitelnou součástí každého pozemku. A kdo zahradní pergolu nebo altán nemá, ten se k pořízení nejspíš chystá. Realizaci takové drobné stavby lze provést třemi základními způsoby.
Postavit, nebo koupit?
První cesta je pohodlná, luxusní, ale poměrně drahá – jedná o zhotovení zahradního altánu či jiného přístřešku na zakázku od truhláře, architekta apod. Výsledek bude skvěle vypadat a nemusíte hnout prstem. Další možností je pořízení „stavebnicového“ nebo sériově vyráběného přístřešku – což představuje střední cestu v ceně i úsilí. Poslední možností je stavba svépomocí.
Pokud se vrhnete do stavby holýma rukama, vězte, že obyčejný, jednoduchý dřevěný altán není nic složitého. Musíte však vybrat vhodné materiály, správně zvolit polohu, vytvořit optimální základovou plochu a dřevo patřičně ošetřit.
Výběr polohy a podloží
Co se týče polohy, měl by být otevřený přístřešek situován v závětří, v místě, které poskytuje dostatek soukromí. Poloha vzhledem k domu závisí na způsobu jeho užívání (např. pergoly pro stolování, večírky apod. je lepší mít blíž u domu; dílnu, pracovnu nebo místo pro relaxaci raději dále).
Podloží zahradní pergoly či altánu by mělo být vyvýšené oproti půdě a izolované od vlhkosti. Přístřešek lze kotvit na betonové patky, dlažbu nebo např. pomocí kovových zemních vrutů.
Volba materiálu
Při výběru dřeva se musíme smířit s tím, že buď ušetříme, ale přiděláme si práci – anebo se plácneme přes kapsu, ale přístřešek bude větší životnost a lepší vlastnosti. Nejběžnějším a nejlevnějším dřevem je smrk, který je ale hodně náchylný na vlhkost. O něco lépe je na tom modřín nebo borovice.
Tvrdá, zejména exotická dřeva (ale i některá tuzemská jako dub), jsou velmi odolná a vyžadují minimum údržby, ale připlatíte si a obtížněji se opracovávají.