Způsoby zastínění zahradních altánů a pergol
- Podrobnosti
9.5.2017
Chcete mít v dřevěném altánu nebo zahradní pergole dokonalé soukromí a chránit se při pobytu v těchto přístřešcích před silným větrem nebo příliš ostrým slunečním svitem? Pak nezbývá než sáhnout po některém z mnoha možných způsobů stínění. Výběr závisí na tom, co budete od stínění požadovat.
Chcete stálé, nebo jen příležitostné stínění?
První, co budete muset rozhodnout, bude, zda chcete stínění a krytí stálé, nebo budete požadovat variantu, kterou lze použít jen v případě potřeby. Další rozhodnutí spočívá v tom, jestli chcete zastínit pouze střechu, pouze boky nebo obojí.
Typické současné zahradní pergoly využívají obvykle jako střešní krytinu více či méně průhledný plast, takže pokud nechcete vyřešit střechu jiným způsobem (celodřevěná, lepenková, šindelová,…), budete muset hledat vhodné stínění.
Markýzy, rolety, rohože, zástěny či mříže…
K tomuto účelu se přímo nabízí různé typy stahovacích rolet a výsuvných markýz. Jejich výhodou je právě fakt, že je lze využít jen v případě potřeby a jinak si užívat dokonalý výhled. Lze je také instalovat i k přístřeškům, terasám a zahradním pergolám bez vlastní střechy.
Posuvné markýzy jsou velice praktické, elegantní a můžete je pohodlně ovládat, avšak jejich cena – zejména u kvalitnějších kazetových markýz je poněkud vyšší. V případě zahradních altánů bývá střecha obvykle neprůhledná, nejčastěji z asfaltových šindelů.
Boční stínění pak lze vyřešit například pomocí mříží, např. z dřevěných lamel nebo železných, které necháte navíc zarůst popínavými rostlinami. Jedná se však o víceméně permanentní řešení. Často se používají také bambusové rohože, různé zástěny nebo i textilie. Zejména u pergol se pak může uplatnit i zastínění pomocí fólie, což můžeme často vidět zejména u zahrádek restaurací a podobně.