Založení trávníku
- Podrobnosti
17.5.2017
Krásný trávník je jednou z nejlepších vizitek domu a zahrady. Dosažení dokonalosti je však náročný běh na velmi dlouhou trať. Ačkoli se může zdát, že trávník je nejjednodušším řešením zahradního prostoru – je to přesně naopak. Dosažení kvalitního „anglického“ trávníku vyžaduje i několik desítek let práce, od které si neodpočinete v žádné roční době.
Nejprve musíme mít jasnou představu
Před založením trávníku si musíme ujasnit některé věci. Tou první je, co od trávníku očekáváme, k čemu bude sloužit (na okrasu, jako užitková plocha apod.). Důležité je také vědět, jak budeme trávník zatěžovat a kolik času můžeme investovat do péče o něj.
Dalším zásadním krokem je dobré naplánování a rozvržení prostoru. Nejlépe se samozřejmě pečuje o větší, jednolité celky bez výraznějších terénních rozdílů a bez častého přerušování jinými výsadbami, prvky a podobně.
Výběr osiva, příprava půdy a osev
Je důležité si tedy rozmyslet, jak bude výsledná zahrada vypadat, kde bude stát případný dřevěný altán, zahradní pergola nebo zahradní domek a další doplňky a prvky, které by mohly narušit celistvost trávníku a půdní horizont.
Výběr vhodného osiva je nesmírně důležitý a volba je závislá na tom, jak jsme si odpověděli na výše uvedené otázky a jak jsme si trávník definovali a zhodnotili jeho budoucí používání, zatěžování apod.
Další důležitou fází je příprava půdy na osev. Nesmíme podcenit dokonalé čištění (od kamení, kořenů, odpadu a plevele) a správné zhodnocení zavlažovacích potřeb. Podle toho buď vytvoříme drenáže, nebo naopak závlahový systém.
Při samotném osevu je pak vhodné použít secí stroj, který umožní rovnoměrné a optimální rozptýlení. Po osetí pak půdu zavláčíme a udusáme a poté pravidelně zavlažujeme.