Jaký si vybrat živý plot?
- Podrobnosti
19.5.2017
Způsobů, jak oplotit svůj pozemek, dům či zahradu, je samozřejmě obrovské množství. Pokud jste se rozhodli, že tím pravým pro vás bude právě živý plot, přinášíme vám výběr velice oblíbených dřevin, které se pro tento účel hodí a který vám třeba pomůže při rozhodování.
Jalovec
Modrozeleně zbarvený jalovec se hodí zejména pro nižší, maximálně středně vysoké ploty. Košatí se hodně do šířky a za rok může přirůst o cca 15 cm.
Túje
Túje patří k nejoblíbenějším „plotovým“ dřevinám u nás. Výhodou této dřeviny je nenáročnost na půdní poměry i světelnost a snadná je i údržba a stříhání. Další důležitou výhodou je také rychlost růstu. Neprostupný plot můžete mít za pár let.
Habr
Habr je naší nejtvrdší původní dřevinou a pro užití v živém plotě se hodí velmi dobře a také se často používá. Je velmi nenáročný a poměrně velmi rychle roste. Samozřejmě však neposkytne takovou hustotu a soukromí jako jehličnaté dřeviny.
Ptačí zob
Tato dřevina je na živý plot ideální. Roste velice rychle a hustý plot můžete mít třeba už za 3 roky. Ptačí zob je navíc stálozelený. Na půdu a světelnost je ovšem náročnější.
Cypřišek
Tuto kuželovitě rostoucí dřevinu je nutné sázet blízko sebe a roční přírůstek je okolo 30 cm. Jedná se však o nenáročnou dřevinu.
Nejen plot může být živý
Plotem zdaleka nekončí „stavební“ využití živých rostlin. V posledních letech jsou velkým hitem takzvané živé stavby tvořené vrbovým proutím. Z živého proutí lze vytvářet nádherné zahradní pergoly, zahradní altány a další dekorativní prvky.
U nás jsou sice živé stavby zatím poměrně málo známé, přesto se již najdou firmy, které se tvorbou vrbových zahradních altánů a dalších prvků zabývají.