Hliníkový, nebo dřevěný altán?
- Podrobnosti
23.5.2017
Zahradní altány patří už více než sto let k tradičnímu a velmi oblíbenému vybavení parků, zahrad a jiných veřejných i soukromých prostor. Jejich účelem je dekorace i vytvoření krytého místa pro společenské setkávání, kulturní a hudební akce, odpočinek a podobně.
Zahradní altány mají na rozdíl od pergol poměrně jasně danou podobu a liší se spíše v detailech a designu provedení a v různorodých rozměrech. Klasické altány jsou kruhového případně pravidelného mnohohranného půdorysu, jsou zastřešené s otevřenými nebo částečně uzavřenými bočními stranami. Moderní altány bývají také čtvercového půdorysu.
Jako materiál se používá vše možné, od dřeva a kamene, až po ocel, beton, plast či textil. Dnes se však můžeme nejčastěji setkat s dřevěnými a hliníkovými altány. Obě varianty mají svá pro i proti. Podle čeho se tedy rozhodnout, zda na vaši zahradu patří spíše hliník, nebo dřevo?
Dřevěné altány
Dřevo je klasický přírodní materiál. Pro účely dřevěných altánů se používá obvykle smrk, který je vzhledově příjemný, dobře se zpracovává, příliš po vyschnutí nepracuje, je lehký a v neposlední řadě také levný a velmi dostupný.
Dřevo je krásné, stylové a ozdobí tradiční zahradu u staršího domu či dřevostavby. Dřevěný altán bude však také náchylný na vlhkost, škůdce, plísně a houby. Bude mu škodit přímý sluneční svit a bude mít tendenci praskat, kroutit se a podobně. Navíc si vyžádá pravidelnou údržbu v podobě obnovování nátěrů, kterou je třeba provádět každých několik let.
Hliníkový altán
Hliníkové altány mohou odradit vyšší pořizovací cenou. Za vyšší vstupní investicí se však skrývá velmi dlouhá životnost a bezpracnost. Tyto altány jsou bezúdržbové a snášejí vlhkost, přímé slunce i další negativní vlivy. Kvůli vzhledu se však uplatní spíše u novostaveb, bazénů atd.