Čemu věnovat pozornost při pořizování nebo stavbě altánu?
- Podrobnosti
24.5.2017
Zahradní altány jsou ideálním stanovištěm pro společenské akce, pro trávení poklidných chvil o samotě, ale třeba i pro práci, stolování a další činnosti. Zahradní altán zároveň představuje skvělou ozdobu zahrady. Při jeho pořizování, stavbě nebo instalaci je však třeba postupovat obezřetně.
Zvolte si správný materiál
Volbou materiálu to samozřejmě začíná. Nejobvyklejší jsou dřevěné a hliníkové altány. Hliníkové altány jsou dražší, ale bezúdržbové a dlouho vydrží. Dřevěné altány jsou levnější a mají tradiční vzhled, ale vyžadují údržbu a hůře snáší vlhkost a jiné povětrnostní vlivy.
Výběr správného umístění
Zahradní altán by měl pozemek doplňovat a zkrášlovat. Špatným umístěním můžete zahradě spíše uštědřit ránu pod pás. Umístění by zároveň mělo korespondovat s účelem altánu a s použitým materiálem.
Velikost altánu
U drobných staveb může leckdo opomenout, že se jejich umístění na pozemku také řídí zákony. Pokud je altán rozlohou do 25 metrů čtverečních a nepřesahuje na výšku 5 metrů, stačí vám územní souhlas nebo rozhodnutí. U větších altánů potřebujete stavební povolení.
Ochrana dřevěného altánu
Pokud se rozhodnete pro dřevěný altán, musíte mu poskytnout dostatečnou ochranu proti vlhkosti, slunečnímu záření, škůdcům a podobně. Je třeba vhodně upravit terén a podloží, aby se k altánu nedostala voda, střecha altánu by měla mít dostatečný přesah a dřevo altánu je třeba opatřit ochrannými nátěry a tyto nátěry pravidelně obnovovat.
Nepřeceňte své možnosti
Je třeba se rozhodnout, jestli si pořídit altán na zakázku, zakoupit stavebnicový produkt nebo se jeho realizace zhostit svépomocí. Někteří lidé v touze ušetřit se rozhodnout pustit se do vlastní tvorby. Pokud však nemáte dostatek znalostí a zkušeností – můžete se stát, že naopak promrháte peníze a výsledek bude přitom nedostatečný, ne-li katastrofální.