Ve správném altánu by neměla chybět podlaha
- Podrobnosti
15.6.2017
Rozhodli jste se postavit si v zahradě altán? Určitě jde o prima nápad, který vám vytvoří oázu k relaxaci. Možná se ale zamýšlíte nad tím, zda postavit altán s podlahou či nikoli? Pokud jste ve fázi rozhodování, doporučujeme vybrat řešení včetně podlahy. Nabízí mnohem větší komfort.
Podklad si sami připravíte
Někomu možná bude připadat podlahy v altánu zbytečná. Vždyť stačí přece do roviny udusaná zem zasypaná pískem, trochu jemného štěrku nebo třeba zámková dlažba. Dívejte se ale na věc z širšího a dlouhodobějšího pohledu. Ono to sice třeba stačí, ale jenom na první pohled.
V okamžiku stavby či montáže altánu budete mít pocit, že to stačí. Brzy se ale ukáže, že to není pravda. Jakmile začnete altán prakticky užívat, pochopíte, že to chce maximální komfort. Co když vám v altánu něco upadne na zem? Malé děti si budou chtít v altánu hrát na zemi? Nebo se budete chtít v létě procházet bosky? Potom to zkrátka a jednoduše chce podlahu. Hotové altány se obvykle montují na podklad, který si zákazník sám připraví. Je tedy na vás, abyste se rozhodli, jaký podklad chcete.
Palubky poslouží dobře
Jako ideální se jeví zhotovení kvalitní podkladové betonové desky vytvořené přesně na rozměr půdorysu altánu. Vyžaduje se samozřejmě dokonale rovná deska. Vybetonování základové desky musí být provedeno kvalitně. Altán, posazený na betonové desce, vás zároveň zbaví starosti o to, že by dřevo altánu mohlo zespodu od země chytat vlhkost a hnít. Betonová deska, která tvoří předěl, tomu zabrání. Zahradní altány si žádají dřevěnou podlahu.
Většinou se výchozím materiálem pro podlahu altánu stávají dřevěné palubky, tedy prkna spojovaná systémem pero-drážka. Využívá se smrkové, ale také borovicové a modřínové dřevo. Palubky mívají podlahový profil na obou stranách, což znamená, že pero i drážka mají 90 ° bez zkosení.