Z jakého dřeva vyrobit altán? Smrk je měkčí a levnější, modřín více vydrží
- Podrobnosti
22.6.2017
Přejedete rukou po modřínu. Jeho struktura je příjemná, hřejivá. Cítíte se dobře. Teplo dřeva vám dodává bezpečí. Mít altán ze dřeva bylo dříve otázkou prestiže. Dřevo je přírodní materiál, uklidňuje, funguje tak trochu jako psychoterapeut. Proto byly a stále jsou dřevěné altány tolik populární. Jaké dřevo ale zvolit, aby altán vydržel co nejdéle?
Pro horské stavby se hodí modřín
V našich zeměpisných šířkách se u většiny dřevěných staveb, hotové altány nevyjímaje, používá především smrkové dřevo. Jeho výhodou je, že je měkké a snadno se zpracovává.
Na druhou stranu tato měkkost může působit i jako nevýhoda. Měkčí dřevo je méně odolné. Smrk sice většinou bez potíží vyhoví našim klimatickým podmínkám, ale pokud chcete dřevěný altán z odolného dřeva, můžete sáhnout i po jiných variantách. Nabízí se například modřínové dřevo. Plusem tohoto materiálu je, že zvládne i velmi drsné klimatické podmínky, takže byste svůj dřevěný altán chtěli stavět na zahradě v horách, modřín bude vyhovovat. Navzdory vysoké odolnosti vůči klimatickým podmínkám je modřínové dřevo poměrně lehké. Vyznačuje se střední pevností a je i pružné.
Smrk konkuruje cenou
Modřín můžeme charakterizovat i jako polotvrdé dřevo. Je tvrdší než hojně užívaný smrk a borovice. Tvrdostí se blíží dřevu dubovému. V posledních letech se u nás objevuje i řada druhů extrémně odolných exotických dřev. Většinou se ale pro hotové altány příliš neuplatňují. Jsou drahá a maximální odolnost se zase v našich mírnějších podmínkách příliš neuplatní. Hodit se ale mohou pro altány v těsné blízkosti vody, nebo přímo nad vodou. V místech, kde je dřevo silně ohroženo působením vlhkosti. Ať už sáhnete po u nás tradičním smrku, který může nabídnout i velmi příznivou cenu, nebo třeba zvolíte modřín, dřevěný altán je dobrá investice, která vám přinese radost.