Na střechu altánu se hodí asfaltové šindele i keramické tašky
- Podrobnosti
25.7.2017
Když si pořizujete altán, určitě vám není lhostejné, pod jakou střechou budete v zahradě sedět. Kdykoli se totiž podíváte nahoru k nebesům, uvidíte střechu přímo nad sebou a samozřejmě určitě toužíte po tom, aby šlo o hezký pohled. Jaké střechy se hodí k zahradním altánům?
Sedlová varianta je nejobvyklejší
Je naprosto jasné, že střecha zahradního altánu tvoří nedílnou součást celé stavby. Dá se říci, že ji stylově dotváří. Proto je velmi důležité, aby zahradní altán a jeho střecha k sobě dokonale ladily. V mnoha případech se u zahradních altánů volí střecha sedlová. Je také samozřejmé, že střecha kopíruje půdorys stavby. Můžeme tedy vidět třeba altány, které se vyznačují čtyřbokým, šestibokým, nebo i osmibokým půdorysem a tím pádem i střechou ve stejném tvaru.
Věžička je praktickým i estetickým doplňkem
Velmi často mívají zahradní altány střechy s větracím okénkem. Nad tímto okénkem potom střecha může pokračovat do tvaru věžičky. Spojuje se tak příjemné s užitečným. Okénko má praktickou funkci – větrání a věžička působí jako estetický prvek, který ukončuje vrchol střechy. Z pohledu architektů se tak stává altán samostatně stojícím zajímavým objektem, který by měl dokonale zapadat do svého okolí.
Krytiny ochrání před nepřízní počasí
Z jakého materiálu bývají střechy zahradních altánů zhotoveny? Obvykle se používá především asfaltový šindel či případně také pískovaná asfaltová lepenka. Tyto krytiny bez problémů ochrání altán před nepřízní počasí. Pokud si ale vyberete nákladnější, zdobnější altán, je dobré tomu stylově přizpůsobit i střechu. V takovém případě můžete zvolit třeba stylové dřevěné štípané šindele, ale výborně vypadají i keramické střešní tašky. Pokud jde o strop altánu, může mít jednoduše polootevřenou střechu z fošen nebo být potlučený palubkami.